O Shortach słów kilka

Chciałbyś być jednym z pierwszych autorów? Kliknij tutaj, zapoznaj się z regulaminem (§11 i §12) i wyślij nam swoje zgłoszenie!

Short to krótka, samodzielna forma fabularna, która musi składać się z minimum 2 500 słów. Co oznacza samodzielna? To znaczy, że musi posiadać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Musi funkcjonować jako niezależny utwór literacki.

Oczywiście takie opowiadanie może posiadać odniesienia czy postaci pojawiające się w innych pracach. Muszą jednak zostać użyte w taki sposób, aby czytelnik mógł zapoznać się z pracą bez zbędnych trudności, nie znając owych odniesień. To znaczy, że odniesienia mogą być dodatkiem budującym świat, ale nie głównym czynnikiem napędzającym fabułę. Dobrym przykładem owej formy literackiej będą “Wiedźmińskie opowiadania”. Wszystkie łączą tych samych bohaterów, mimo to każde z nich jest w stanie wybronić się jako samodzielna historia, które możemy czytać w dowolnej chronologii.

Jak napisać takie krótkie opowiadanie? W szkole uczono nas, że każda praca powinna zawierać wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Podobnie jest w tym przypadku. Ale jak zabrać się za napisanie czegoś interesującego w tak względnie krótkiej formie? Każda z prac powinna posiadać następujące elementy:

  • głównego bohatera;
  • problem, z jakim musi się zmierzyć;
  • jego motywacje;
  • próbę rozwiązania tego problemu;
  • finał akcji/zwrot fabularny;
  • przemianę bohatera/zakończenie.

Bohater i problem, przed jakim go postawimy, to elementy, nad którymi powinniśmy się skupić. Dzięki krótkiej formie mamy niezwykłą swobodę w kreowaniu wydarzeń. Nie musimy przejmować się wszelkimi trudami budowania świata, bo tu nie jest to najważniejsze. Liczy się pomysł. Oczywiście świat przedstawiony jest ważny, ale nie tego czytelnik oczekuje po tej formie.

Rozbijmy więc wyżej wymienione elementy na podstawie przykładu. Mamy bohatera, który ni z tego ni z owego zaczyna widzieć nad głowami ludzi ich stosunek popełnionych zabójstw do swoich zgonów. Tak jak na tablicy wyników w grze multiplayer. Spodziewał się, że będzie w stanie unikać morderców. Nie przewidział jednak, że spotka ludzi, którzy przy liczbie zgonów będa mieli liczbę większą niż 0. Przy tworzeniu konceptu na historię mamy od razu zawarty problem, z jakim przyszło zmierzyć się naszemu bohaterowi. Jaka jest jego motywacja? Spotkał coś niezwykłego, fascynującego. Próbuje rozwiązać zagadkę ludzi, którzy żyli więcej niż raz. Może zobaczył taki numer u swojej dziewczyny, chłopaka, może dziecka? Ważne, aby jego motywacja do działania była naprawdę silna. Jeśli sam bohater nie jest zainteresowany danym problemem, to dlaczego miałby być czytelnik?

Większa część opowiadania powinna skupiać się na tym, jak bohater próbuje rozwiązać dany problem. W tym przypadku prawdopodobnie postać przeprowadzi śledztwo lub dochodzenie. Kim są ci ludzie? Skąd pochodzą? Czy coś ich łączy? W tym aspekcie wszystko zależy od autora i jego kreatywności. Nie możemy zostawić czytelnika w niewiedzy. Tu też możemy zastosować zwrot akcji. Należy jednak uważać, aby z tym nie przesadzić. Jeśli w każdym opowiadaniu będziemy stosować podobny zabieg, to czytelnik się prędzej czy później znudzi. Najważniejsze, aby zakończenie było logiczne i spójne ze światem przedstawionym. Nie ma nic gorszego niż wymuszony zwrot akcji nie mający kompletnie sensu lub użyty wyłącznie po to, aby na siłę zaskoczyć czytelnika.

No i na koniec możemy pokazać przemianę bohatera. Czy dane wydarzenie zmieniło coś w jego życiu? Czy stał się inną osobą? Jeśli chcemy wywrzeć mocne wrażenie na czytelniku i mamy naprawdę solidny zwrot akcji, to możemy pominąć ten punkt, aby nie niszczyć zbudowanego napięcia i zostawić czytelnika w stanie refleksji czy zadumy.

Skąd czerpać inspirację do pisania? Niektórzy powiedzieliby, że z życia. Inspirację można znaleźć wszędzie. Wystarczy mieć otwarty umysł. Nie każdemu przychodzi to jednak z łatwością, więc powstała bardzo dobra strona, która daje pomysły za was /r/WritingPrompts/. Podstawy angielskiego niestety wymagane. Na szczęście, zawsze możecie wpaść na Discorda i poprosić kogoś o pomoc w przetłumaczeniu. Na stronie będą pojawiać się cykliczne tematy konkursowe, także pomysłów na prace nie powinno wam zabraknąć.

Wyżej wymienione rady to wyłącznie sugestie. Pamiętajcie, że najważniejsze to czerpać przyjemność z pisania.