Rozdział 1: Prolog

Tłumaczenie: Jatsuru

Nazywam się Urano Motosu i mam dwadzieścia dwa lata. Kocham książki. Uwielbiam książki. Kocham książki bardziej niż jeść wystarczająco dużo.

Uwielbiam jak drukowane słowa pozwalają mi sięgnąć i dotknąć myśli innej osoby, jej fantazji. Moje serce tańczy na drogach myśli określonej przez autora i nie mogę powstrzymać się od uśmiechu. Chłonąc ogromną wiedzę zawartą w jednym tomie zawsze mam wrażenie, że dojrzewam jako człowiek. Cały świat którego nigdy nie widziałam na własne oczy, jest na wyciągnięcie ręki, porządnie ułożony na półkach księgarń i bibliotek. Czy to nie odurzające? Bajki z obcych krajów, przebłyski życia w odległych czasach i miejscach, zasięg każdej gałęzi historii… kiedy pochłonie mnie jakaś lektura, czas wokół mnie przestaje istnieć.

Psychologia, religia, historia, geografia, edukacja, folklor, matematyka, fizyka, geologia, chemia, biologia, sztuka, fitness, język, fikcja…. Cała zebrana ludzka wiedza i wnikliwość została zapakowana w te książki i kocham każdą z nich z głębi serca.

Encyklopedie, rozciągające się by wypełnić całą półkę, zbiór literatury, z każdym tomem w miejscu, specjalistyczne czasopisma, których okładki wyglądają tak prosto, ale posiadają tak postępową zawartość. Kolorowe periodyki pełne fotografii, niezliczone powieści pisane grymaśną prozą, lekkie powieści pozbawione głębi, ale wciąż fantastycznie się sprzedające, ogromne książki z obrazkami przeznaczone dla dzieci, manga, komiksy będące chlubą Japonii, komiksy i magazyny publikowane przez i dla fanów… szelest każdej przewracanej strony jest bardziej odurzający niż najlepsze wino.

Uwielbiam również zapach najciemniejszych zakątków bibliotecznych archiwów, gdzie w powietrzu unosi się zakurzony a nawet trochę zatęchły zapach starożytnych książek. Powolne wdychanie zapachu starych książek wysyła fale ekstazy rozbijające się przez moje ciało. Zapach nowych książek jest równie zniewalający! Zapach świeżego atramentu na nowym papierze mówi mi że coś nowego czeka na odkrycie między tymi stronami, a samo myślenie o tym napełnia mnie ekscytacją.

Chcę przeżyć całe moje życie w otoczeniu książek. Jeśli mogę, chcę spędzić resztę życia w ciemnym, ale dobrze wentylowanym archiwum, gdzie książki są dobrze chronione przed szkodliwymi promieniami słońca. Spędzałam każdą sekundę, w której mogłam czytać, nie odstępując moich książek, aż moja skóra stała się upiornie blada, moje ciało osłabło od braku ćwiczeń, a ja zapomniałam o tak wielu posiłkach, że musiałam być odciągana siłą. Chcę umrzeć pogrzebana w książkach. Nie chcę po cichu odchodzić w łóżku! Bycie uduszoną przez góry książek sprawiłoby mi niewiarygodną radość.

….Cóż, powinnam tu użyć czasu przeszłego.

Ponieważ, właśnie chwilę temu…..! Nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi, a ja zostałam zgnieciona pod stosem książek! Reeety, naprawdę, z tych wszystkich moich życzeń, dlaczego to?

Naprawdę tego chciałam, ale jednak nie czuję, że Bóg zrobił mi tu jakąś przysługę. Właśnie zdobyłam mój certyfikat biblioteczny i jakoś udało mi się znaleźć, w tej erze bezrobocia, pracę w bibliotece uniwersyteckiej! Boże, proszę. Jeśli mogę, chciałabym się odrodzić. Wciąż mam o wiele więcej do przeczytania. Nawet w moim następnym życiu chcę czytać.

Więc uczyń mnie bibliotekarzem. Pozwól mi spędzić każdy dzień będąc otoczoną przez książki. Oczywiście wiem że praca jako bibliotekarz nie pozwoli mi czytać przez cały czas. To praca, a ja będę zajęta i wiem o tym, ale inne prace nie pozwolą mi spędzić całego dnia w otoczeniu książek. Samo bycie otoczoną przez książki sprawi że będę szczęśliwa. Odurzający zapach atramentu i papieru… kto jeszcze mógłby docenić te uczucia? Kto jeszcze może odczuć ten trzepot mojego serca, który pojawia się za każdym razem, gdy patrzę wstecz na całą tę zgromadzoną historię, te słowa zapisane, by zachować ludzkie spostrzeżenia, wyjątkową pracę ludzkiego umysłu, który jest tak samo stary jak samo pismo?

Jeśli mogłabym po prostu czytać byłoby w porządku. Boże, proszę. Jeśli usłyszałeś moje życzenie, proszę pozwól mi się odrodzić. Skoro jestem, mogę czytać.