Rozdział 4.4: Kiedy ta bitwa się zakończy

Tłumaczenie: Kawalkada Korekta: Kawalkada

Część 4. Kiedy ta bitwa się zakończy

"To wy byliście tymi, którzy stworzyli wróżki, prawda?"

Dwójka, z którą rozmawiał Willem, nie zdradzała żadnych oznak zaprzeczających jego domysłom.

"Zgadza się, ale nie idziemy okrężną drogą tworząc każdą z nich oddzielnie. Przeprowadzamy niezbędne zaklęcia na większych duszach, które służą jako ingrediencje niezbędne do samoistnego pojawiania się wróżek," wyjaśnił Souwong z surowym wyrazem twarzy.

"Wpłynęliśmy także na barierę otaczającą Regul Aire, aby te dusze nie mogły wypaść na ziemię poniżej. Cóż, czy masz teraz zamiar zmienić swoje nastawienie, gdy już to wszystko usłyszałeś?" dodał Ebon Candle. W przeciwieństwie do Souwonga, ekspresja Ebon Candle nie uległa zmianie (oczywiście jeśli czaszki w ogóle potrafią ją wyrażać). Jego głos również pozostał normalny; po prostu czekał na reakcję Willema.

Nic nie odpowiadając, Willem nagle złapał Souwonga za kołnierz i uniósł zaciśniętą pięść. Wycelował w jego policzek i wytrwał w takiej pozie przez kilka sekund.

"Uderzenia was w niczym nie pomoże..."

Nie było sensu obwiniać tego całego systemu wróżek. Potęga Kaliyonów była konieczna do ochrony Regul Aire, a Odważni niezbędni do wykorzystania ich siły. Ponieważ już nie istnieli, Souwong oraz Ebon Candle stworzyli Leprechauny jako zamienniki Emnetwyte. Jeśli by tego nie zrobili, Regul Aire przestałoby istnieć.

System wróżek był obecnie najlepszą i jedyną możliwą opcją. Nie było w nim miejsca na etykę ani moralność. Wróżki nie były zmuszane do walki z powodu chorych ambicji, ale z konieczności.

Willem sam nie mógł walczyć. Stał na równi z innymi mieszkańcami Wysp, nie mogąc zrobić kompletnie nic. Mógł tylko wysłać wróżki do walki i czekać na ich powrót. Bez względu na to, jak bardzo go to irytowało, albo jak bardzo chciałby zmienić ten system, wciąż nie mógł obwiniać Souwonga.

"Ale zapamiętaj sobie. Odważni walczyli w ochronie ludzi oraz miast, w których żyli. Nie po to, aby chciwie zdobyć cudze terytoria. Nie posyłaj ich na wojnę, w której nie ma potrzeby walczyć," powiedział Willem, po czym puścił Souwonga.

"To nie jest niepotrzebna wojna. Musisz to rozumieć, prawda? Regul Aire nie będzie trwać wiecznie. Trwaliśmy przez pięćset lat, ale następna setka nie jest zagwarantowana. Ostatecznie musimy wrócić na te ziemie."

"Jest tak tylko w przypadku mnie i ciebie, prawda?"

"Co masz na myśli?"

"Bardzo niewielu widziało świat, który istniał pięćset lat temu. Dla wszystkich innych ziemia poniżej jest tylko pustym, odległym miejscem. Być może niektórzy idealizują sobie kontynent jako skarbnicę pełną marzeń oraz przygód. Ale doskonale wiemy, że nie jest to prawdą. Dla wszystkich, oprócz nas, ukochany dom jest tutaj - w niebiosach. Nie na dole. Czyżbym się mylił?"

"Ale... nie obchodzi cię to? Nie chcesz powrócić do domu!? Mieszkam tutaj od pięciuset lat, o wiele dłużej niż tam. To bez wątpienia mój drugi dom. Ale moim pierwszym domem jest wciąż cesarska stolica. To samo dotyczy ciebie, prawda? Nie... powinno to ciebie obchodzić jeszcze bardziej niż mnie, skoro tutaj przybyłeś! Doskonale wiem, że nie zapomniałeś!"

"Nawet jeśli zgromadzimy całą siłę Regul Aire i uda nam się odzyskać ziemię, to..." W przeciwieństwie do wybuchowej ekspresji Souwong, Willem odpowiedział cicho i spokojnie. "... kto tam będzie? Czy nadal będzie tam ktoś, kto przywita nas w naszych domach?"

"..." Suwon stracił zdolność mowy. Otworzył usta, jakby miał zamiar coś powiedzieć, ale wkrótce znów je zamknął.

"Nie powiesz mu?" zapytał Ebon Candle.

"Nie." Souwong pokręcił głową, a potem odwrócił się do Willlema. "Czy to twoja ostateczna decyzja, Willemie Kmetsch?"

Nie było już dłużej starego przyjaciela Willema, Souwonga Kandela. Przed nim znajdował się teraz Wielki Mędrzec, człowiek, który niósł na swoich plecach pięćset lat przeszłości Regul Aire. Jego niegdyś puszyste blond włosy stały się jaśniejsze, młodzieńcza skóra pokryła się zmarszczkami, a jego ciało wyrosło gigantycznie.

A teraz, ten mężczyzna wysławiany niegdyś jako genialne dziecko, próbował zaryzykować teraźniejszość i przyszłość, aby przywrócić przeszłość.

"Przepraszam, Wielki Mędrcu." Willem przyodział się w swój najlepszy uśmiech, aby tylko ukryć samotność skrywającą się pod spodem. "Już mam dosyć walki o tak odległą przyszłość świata."

"... myślałem, że będziesz w większym stopniu przypominać Odważnego."

"Ja także." Willem skinął głową.

To, do czego zdobycia Willem kiedyś aspirował. Daleko wykraczające poza ramy uzyskania tytułu Niemal Odważnego. Jednak nigdy go nie osiągnął. Obwiniał swój brak talentu. Obwiniał swój brak właściwego pochodzenia. Ale może - tylko może - mylił się. Być może brakowało mu czegoś zupełnie innego.

"Też tak myślałem. Naprawdę wierzyłem, że mogę zostać prawdziwym Odważnym. Ale byłem w błędzie. I dlatego teraz żyję w tym haniebnym stanie."

"Hm. Pozwól, że zapytam o jeszcze jedną rzecz," powiedziała z boku czaszka.

Czarna czaszka zsunęła się z tronu z powrotem na wózek, na którym znajdowała się poduszka, która złagodziła jego upadek. Pokojówka, która przez cały czas stała cicho w pobliżu, zawiozła go obok miejsca, gdzie stali Souwong oraz Willem.

"Wcześniej, kiedy rzuciłem ci wyzwanie... powiedziałeś, że nie masz powodu do walki. A nawet jeśli, to przecież nie mógłbyś walczyć z tym wielkim, czarującym, majestatycznym bogiem, skoro został zredukowany do tak ubogiej formy życia?" Willem nie pamiętał, aby sformułował to w taki sposób, ale... "Umiejętnie unikałeś tej kwestii, ale nie jesteś w stanie mnie oszukać. Nawet jeśli posiadałbyś powód do walki, istnieje coś, co uniemożliwia ci zrobienie tego. Czy to prawda?"

"Hm?" Wielki Mędrzec uniósł brwi.

"Tak, to prawda." Willem skinął głową. "Szczęśliwie nie jestem gadającą czaszką, chociaż moje ciało nie wyzdrowiało w pełni po tamtej walce. Petryfikacja i klątwy zostały zniesione, ale nadal jestem w rozsypce z powodu ran, które pozostały na całym ciele. Pewien Troll, którego znam, powiedział mi nawet, że mógłby bez problemu wgryźć się w moje ciało, bez potrzeby uprzedniego nacinania."

"Rozumiem. Trolle naprawdę mają oko do smacznego mięsa. Innymi słowy, utraciłeś całą siłę, którą kiedyś posiadałeś. Nawet jeśli chcesz walczyć - nie możesz. Co oznacza, że gdybyśmy próbowali zmusić cię do posłuszeństwa siłą, nie miałbyś środków, aby się oprzeć. Czy jestem w błędzie?" zapytał Ebon Candle.

Hm. Sądzę, że masz rację." Willem podrapał się po głowie. "Cóż, mogę tylko powiedzieć, że mam nadzieję, że nie zdecydujesz się na to. To może brzmieć banalnie, ale ktoś czeka na mój powrót do domu."

"Boisz się o własne życie?"

"Nie, po prostu tuż po tym, jak cię pokonam, nie będę w stanie się stąd wydostać." Willem wzruszył ramionami. "Nie mam bladego pojęcia jak sterować statkiem powietrznym."

"Hah! Uwielbiam to. Nie zmieniłeś ani trochę." Z jakiegoś powodu czarna czaszka wydawała się być szczęśliwa po usłyszeniu odpowiedzi Willema. Następnie zwróciła się w stronę Souwonga i rzekła, "Wielki Mędrcze, na razie sobie odpuśćmy. Jego wola jest zbyt silna. Wygląda na to, że esencją tego mężczyzny jest nieustępliwość. Na raz może posiadać tylko jeden cel. I nie widzi żadnej wartości w czymś, co nie jest bezpośrednio związane z jego obecnym celem. Dlatego nie ugnie się. Nie zatrzyma. Będzie nadal przekraczał własne limity. Obecnie zadecydował, że za wszelką cenę musi chronić wróżki. To wszystko. Będzie je osłaniał bez względu na to, jak wiele rzeczy musiałby poświęcić. I w sumie nie życzę sobie paść znów ofiarą jego zakazanych zaklęć."

Cóż, tak się z pewnością nie stanie, pomyślał Willem. Zakazanych zaklęć nie należy lekceważyć. Po pierwsze, nie spełniał już warunków, aby mógł użyć większości tych czarów wykorzystanych w bitwie. Być może byłby w stanie sprowadzić do parteru tę dwójkę, ale w rezultacie umarłby. Albo, jeśli miałby szczęście, zostałby ponownie spetryfikowany. Tak czy inaczej, nie będzie mógł wrócić do domu. Cóż, nie było potrzeby im tego wyjaśniania. Ebon Candle wydawał się zbytnio przeceniać możliwości Willema, więc może niech nadal żyje w takim przekonaniu.

"Ale..." Souwong zaczął protestować.

"Jeśli nie możesz tego zaakceptować, to może powinieneś powiedzieć mu o wszystkim. Jeżeli ujawnisz jedną lub dwie prawdy o ziemi, które tak głęboko skrywasz, podejrzewam, że zmieni się jego nastawienie."

"Nie!" Souwong podniósł głos z nutą paniki na twarzy.

"... prawdy o ziemi?" Willem spojrzał podejrzliwie na Souwonga. "Coś ty ukrył przede mną?"

"... nie ma to z tobą żadnego związku."

"Nie opowiadaj tak oczywistego kłamstwa. Z tego, co mówi ta czaszka, powinno to całkowicie odmienić mój sposób myślenia."

"Nic nie powiem," odrzekł Ebon Candle.

"Cóż, wygląda na to, że wszystko zależy od ciebie, Wielki Mędrcu."

"Także będę milczeć. Jest to związane z przyszłością tego świata. A z tego co widzę, nie interesuje cię to."

Ty draniu. Gdy Willem miał właśnie wypowiedzieć te niezbyt przyjemne słowa, usłyszał odgłos kroków dobiegających ze spiralnych schodów.

"Wydaje mi się, że mam dzisiaj zbyt wielu gości," mruknął Ebon Candle.

Wszystkie cztery pary oczu zebrały się na drzwiach do sali tronowej. Wkrótce pojawił się nich tajemniczy gość: Pierwszy Oficer Haresantrobos.

"Przepraszam za przeszkodzenie."

"To święta ziemia. Wierzę, że już ci mówiłem, abyś tu nie wkraczał!" Wielki Mędrzec skarcił go gromkim głosem.

Haresantrobos skinął głową i skłonił się lekko. "Jestem świadom. Jednak przynoszę pilne wiadomości. "

"Jak one brzmią?" Wielki Mędrzec naciskał na dalsze szczegóły, ale tym razem spokojniejszym tonem.

Haresantrobos spojrzał przez moment na Willema, po czym wyszeptał coś do ucha Wielkiego Mędrca.

"... i miałeś czelność stwierdzić, że te informacje są tak pilne, że musiałeś wtargnąć na święte terytorium tylko w celu ich zaraportowania?"

"Tak." Haresantrobos skinął głową w odpowiedzi na tak osobliwe pytanie.

"Rozumiem. Sam to przekażę temu mężczyźnie." Wielki Mędrzec podszedł bliżej do Willema.

"… co? Czy to jest coś związanego ze mną?"

"Zgadza się, Willemie Kmetsch, Drugi Techniku Zaczarowanej Broni." Wielki Mędrzec przemówił ponuro. "Skontaktowała się z nami Kompania Handlowa Orlandri. Użytkowniczka Odkopanej Broni Senioriousa obecnie cierpi na zanik osobowości z powodu 'wtargnięcia' jej poprzedniego życia. Wymazywanie jej fizycznego ciała jeszcze się nie rozpoczęło, ale to tylko kwestia czasu."


Willem, z całkowicie bladą twarzą, wkroczył na sterowiec Pierwszego Oficera i upuścił święte ziemie. Pozostawiona w tyle dwójka stała w przytłaczającej ciszy, spoglądając na morze chmur, w którym obecnie żeglował młody mężczyzna.

"Dlaczego nie powiedziałeś mu wszystkiego?" Ebon Candle w końcu przemówił. "Co znajduje się na ziemi. Co wciąż się tam czai. Gdyby wiedział, jego odpowiedź z pewnością byłaby inna."

"Prawdopodobnie," odpowiedział Wielki Mędrzec zgorzkniałym tonem. "Ale jego duch zostałby zmiażdżony. Tacy ludzie, którzy potrafią bez końca walczyć tylko na jednej wierze, nie potrafią wykonać żadnego kroku, gdy ich duch się załamie. Jeśli włócznia jest zardzewiała, nadal można ją używać. Ale jeśli grot jest pęknięty, to już w żaden sposób nie będzie użyteczna."

"To zależy od tego, w jaki sposób byś mu to przekazał. Potrafisz manipulować ludźmi poprzez informacje, czyż nie?"

"Tak przypuszczam. Jest prostym człowiekiem. Byłbym w stanie łatwo nim manipulować, ale..." Starzec wzruszył ramionami. "Śmiej się, jeśli chcesz, ale nie mogę tego zrobić. Jest kimś, kogo kiedyś podziwiałem i uważałem za starszego brata. Nie mogę się zmusić, aby go okłamywać."

"Cóż, miejmy nadzieję, że wyjdzie nam to na dobre." Ebon Candle westchnął w jakiś sposób, pomimo że nie miał płuc. "Uszkodzona wróżka już nigdy nie wydobrzeje. Duch tego człowieka może zostać złamany tak czy inaczej."