Rozdział 4.5: Niedotrzymane obietnice

Tłumaczenie: Kawalkada Korekta: Kawalkada

Część 5. Niedotrzymane obietnice

Willem nie pamiętał absolutnie nic ze swojej podróży do domu. Wiedział tylko, że wsiadł na sterowiec Żandarmerii Wojskowej na 2. Wyspie i ostatecznie doleciał w jakiś sposób na 68. Wyspę. Być może nadłożyli nieznacznie drogi, aby zatankować statek lub uniknąć dryfujących obiektów. Ale prawdopodobnie wybrali najkrótszą i najszybszą możliwą trasę. Niestety, co w zasadzie było pewne, Willem nie zdążył na czas.

Niebieskowłosa dziewczyna spała cicho w swoim łóżku. A przynajmniej tak to wyglądało. Wydawało się, że może w każdej chwili poruszyć się i otworzyć oczy. Ale dotąd się to nie wydarzyło i miało nigdy już nie nastąpić.

"Dotrzymała obietnicy ze swojej strony, wiesz o tym?" zapytała cicho Ithea, stojąc w drzwiach. "Przeżyła i wróciła do domu. Zrobiła to, mimo że po bitwie, której przecież nigdy nie powinna przeżyć, została jej zaledwie odrobina czasu. A wszystko dlatego, że chciała cię jeszcze raz spotkać."

"Ithea," Nephren, także stojąca w drzwiach, pokręciła głową. "Nie możemy winić Willema. To my byłyśmy tymi, które nic mu nie powiedziały o stanie Chtholly."

"Wiem, wiem. Nie chciałam go za to winić..."

"Nie, macie rację. To ja nie dotrzymałem mojej obietnicy. Jako jedyny powinienem być obwiniany," mruknął Willem. "Zrobiła to, co jej kazałem. To ja nie dotrzymałem jej kroku. To wszystko z mojego powodu."


Śmierć zawsze czai się w pobliżu wróżkowych żołnierzy. Są świadome przelotnej natury własnego życia, dlatego nie rozpaczają, gdy utracą swoje towarzyszki. Ich dusze nie słabną z powodu śmierci innych. Dlatego, w ten sposób, ich skuteczność jako bronie nigdy nie spada.


"Hej, hej, czy któraś wie, dokąd poszła Nygglatho?" Lakhesh weszła do pokoju zabaw, rozejrzała się dookoła i zapytała wszystkie przebywające tam dzieciaki.

"Nie widziałem jej. Potrzebujesz czegoś?" zapytała Collon, ćwicząc robienie dźwigni na pluszowym misiu.

"Chciałam ją zapytać o pójście na zakupy w ten weekend. Niedługo może nadejść zamieć, więc zastanawiam się, czy nie powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe zapasy."

"Ah, rozumiem. Nie możesz walczyć na pusty żołądek!"

"... jeżeli szukasz Nygglatho, zapewne jest w górach," odpowiedziała Pannibal, kopiąc piłkę pod ścianą. "Zawsze, gdy ktoś nie wraca do domu, idzie w tamten rejon."

"Ah... rozumiem."Lakhesh skinęła głową.

"Czy zamierzasz ją poszukać?"

Po chwili namysłu Lakhesh odpowiedziała: "Nie sądzę. Skoro poszła tam celowo, prawdopodobnie nie chce nam teraz pokazać swojej twarzy. Jeżeli pójdziemy tam i w jakiś sposób ją odszukamy, zapewne nas pożre."

"Zdecydowanie." Collon kiwnęła głową z kamienną twarzą.

"Rozsądna decyzja," orzekła Pannibal.

"... Tiat?" Lakhesh zawołała jedyną osobę, która wciąż nie przyłączyła się do ich rozmowy.

"Eh? Ah, co? Przepraszam, nie słuchałam." Tiat, który leżała ospale na podłodze z rozłożonymi kończynami, podskoczyła gwałtownie na dźwięk jej imienia.

"Coś nie tak, Tiat? Ostatnio twój umysł wydaje się błądzić gdzieś daleko."

"Nnnn." Tiat odzyskała świadomość, ale nadal walczyła, aby znaleźć właściwą odpowiedź. "... naprawdę nie wiem. Moja głowa jest pusta."

"Czy to z powodu Chtholly?" zapytała Lakhesh.

Tiat odczuła nagły, ostry ból w klatce piersiowej. Ale nie mogła pojąć dlaczego. Postanowiła więc go zignorować.

"Może? Nie wiem..." Tiat wzruszyła ramionami i uniknęła pytania.


Powoli, ale z pewnością, czas mijał. Jeden dzień, potem następny i kolejny. Upływ czasu ciągnął się bez końca, obojętny na takie pojęcia jak 'życie' oraz 'śmierć'.


Bez względu na to, jak bardzo wytężał wzrok, Willem nie widział żadnych nieregularności w przepływie magii przez ciało Chtholly. Próbując zignorować ciągłe bóle głowy wynikające z używania zdolności widzenia zaklęć, chwycił małą, bladą, zimną rękę dziewczyny. Delikatnie rozmasował kilka punktów na jej dłoni, znajdujących się w pobliżu podstawy palców.

"Bardzo dawno temu był pewien facet, który stracił przytomność z powodu niezwykle ciężkiego zatrucia i nigdy miał się nie obudzić. Ta technika ostatecznie wybudziła go ze śpiączki. Nieznacznie poprawia przepływ magii za każdym użyciem, bez nadmiernego stymulowania ciała..."

Willem wiedział, że jego działania są pozbawione sensu. W przeciwieństwa do towarzysza, którego udało mu się ocalić, Chtholly nie miała problemów z Venomem w jej ciele. Nie było punktów, w których przepływ musiałby zostać poprawiony. Przyczyna jej śpiączki leżała zupełnie gdzie indziej.

Bez względu na to, jakiej techniki Willem próbował użyć, nie wykazywała żadnych oznak poprawy. Ale nie mógł tak po prostu zaprzestać. Może dawały jakiś efekt, chociażby najmniejszy. Przylgnął do tej myśli, do tej niklej nadziei, której nawet nie można było nazwać możliwością. Aby odwrócić wzrok od brutalnej prawdy, musiał próbować dalej.

Nigdy nie powiedział 'witaj z powrotem'.

Nigdy nie usłyszał 'wróciłam'.

Był przekonany, że przecież musi istnieć jakaś cudowna metoda, która będzie w stanie go uratować przed utonięciem w morzu boleści.

"Willem." Ktoś stojący z tyłu zawołał jego imię.

"... hej, wydaje mi się, że minęło trochę czasu, Nygglatho."

"Chyba tak. Przepraszam, musiałam wyjść na trochę. Ilekroć ktoś umiera, mam wrażenie, że moje serce za chwilę pęknie. Wtedy dziwię się sama sobie, dlaczego jestem taka smutna, skoro powinnam już do tego przywyknąć. Ale po prostu nie mogę o tym myśleć, a w mojej głowie pojawia się jeden wielki bałagan. Zwykle wtedy kieruję się w głąb lądu i wyżywam się na drzewach lub niedźwiedziach."

Willem zaczął żałować tych drzew i niedźwiedzi.

"To dziwaczne, czyż nie? Kiedy tak się czuję, mój apetyt zanika, mimo że takie miękkie i pyszne mięsko siedzi tuż przede mną..."

"To chyba oznacza, że nie nadajesz się już na Trolla."

"Możliwe. Jestem zaskoczona, że mogę zmienić się w coś innego." Nygglatho, ubrana w swój fartuszek, uśmiechnęła się lekko. "Mam już dość płaczu i złoszczenia się na wszystko." Na jej twarzy znajdowały się wyraźnie widoczne ślady wyczerpania. "Wiem, że jest to okropne... ale jestem troszeczkę szczęśliwa, że jesteś z nami tutaj, aby zapłakać z jej powodu. Nie jestem już sama."

"To naprawdę okropne, ale czuję to samo." Willem poczuł się nieco ocalony przez pojawienie się Nygglatho.

"Jest kilka rzeczy, o których chciałabym porozmawiać. Możesz pójść za mną?"

"Coś, o czym nie możemy tutaj porozmawiać?"

"Nie sądzę, żebym mogła to zrobić tutaj. I myślę, że byłoby to również trudne dla ciebie."

Willem zrozumiał, o co jej chodzi. "Czy mogę od tego uciec?"

"Jeśli chcesz, nie będę cię zatrzymywać."

Ahh, cholera. Teraz już nie mógł uciec.


Pokój Nygglatho był ciemny.

Siedząc w nim, Willem po raz pierwszy zauważył kilka rzeczy: obecnie była noc, a na zewnątrz padało.

"Przepraszam, ale to jedyna lampa, w której ciągle jest olej," powiedziała Nygglatho, kładąc na biurku małą lampkę do czytania. Lekkie światło oświetliło ponury pokój. "Wina?"

"Dość zaskakujące. Nigdy nie widziałem w tym pokoju żadnych innych napojów oprócz herbaty."

"Nie mamy ognia, aby zagotować wodę, a poza tym ..."

Willem mógł odgadnąć, co próbowała powiedzieć, bez potrzeby wysłuchania do końca jej skargi. Trochę alkoholu z pewnością ułatwiłoby rozmowę na trudny temat.

Z westchnieniem zapytał, "Więc o czym chciałaś porozmawiać?"

"Ah..." Nygglatho zawahała się przez moment, jakby chciała znaleźć odpowiednie słowa; w jaki sposób wyrazić to, o czym nie chciała mówić. "Musimy wkrótce zacząć testować, który miecz będzie najbardziej odpowiedni dla Tiat."

"Ah..." Willem skinął głową. "Seniorious?"

"Mhm, skąd wiedziałeś?"

Naturalnie, jeśli jego użytkownik jest niesprawny do walki, od razu należy zacząć szukać następnego. Cóż ... ta część mnie, która automatycznie uważała to za "naturalne", sprawia, że chcę ją zwymiotować.

Jak będziesz ją zwracać, to przynajmniej poklepię cię po plecach, gdy już to zrobisz. Czuję się tak samo. Ale nie zapominaj, że musisz się do tego przyzwyczajać. Nie pierwszy raz tak się stało i z pewnością też nie ostatni."

"I za każdym razem, gdy to ma miejsce, niedźwiedzie są nieuprzejmie przebudzane ze stanu hibernacji."

"Hej, przynajmniej zrobiłam z nich gulasz."

To nie brzmiało jak uzasadnienie, ale najwyraźniej Nygglatho uważała inaczej.

"W każdym razie, ta cała logika ma sens, ale jednak Seniorious jest cholernie upartym mieczem. Tu nie będzie czegoś w stylu 'dobra, spoko, przedstawcie mi kolejnego użytkownika'.

"Co masz na myśli?"

"Przede wszystkim jest to jeden z najwspanialszych, a może nawet najdoskonalszy święty miecz, jaki kiedykolwiek powstał. Jest na zupełnie innym poziomie niż inne Kaliyony. I zazwyczaj im wyższa jakość ostrza, tym większe ma wymagania wobec użytkownika. Seniorious bardzo surowo ocenia kandydatów."

"Nie możesz nic z tym zrobić dzięki swoim umiejętnościom?"

"Oczywiście, że nie. Gdybym mógł, sam bym kiedyś używał tego miecza." Willem zachichotał na wspomnienie odległej przeszłości. "Za pierwszym razem, gdy zobaczyłem Senioriousa, był on używany przez mojego mistrza. Szczerze mówiąc, nie pamiętam właściwie nic na temat tamtej konkretnej bitwy. Cóż, właściwie mówiąc, to praktycznie nic nie widziałem. Tak silny był mój mistrz dzierżący Senioriousa."


Dwoje osób rozmawiało przez całą nocą w tym słabo oświetlonym pokoju spowitym cieniem.

W celu zaakceptowania śmierci dziewczyny.

Aby zrobić kolejny krok naprzód.

Aby przygotować się do nowego, codziennego życia bez Chtholly, które właśnie miało się zacząć.